Döbbenetes állítás látott napvilágot. Rácz András Oroszország-szakértő, a térség egyik legelismertebb biztonságpolitikai elemzője szerint nem zárható ki, hogy a magyar kormány előre tudott a palágykomoróci görögkatolikus templom elleni támadásról – vagy, még súlyosabb: ők maguk is részesei lehettek a megszervezésének. Ha ez igaz, az nem pusztán botrány, hanem erkölcsi, politikai és diplomáciai katasztrófa.
Egy támadás, amely túlmutat a határokon
Július elején ismeretlenek támadást követtek el egy kárpátaljai, többségében magyarok lakta faluban található görögkatolikus templom ellen. A magyar kormánymédia azonnal, gondolkodás nélkül ukrán nacionalistákat nevezett meg elkövetőként – anélkül, hogy bármiféle bizonyítékkal szolgált volna.
A helyi közösség megrémült. A magyar társadalom felháborodott. És a politikai vezetés? Azonnal elkezdte kihasználni az esetet, hogy ismét megerősítse a saját narratíváját: hogy Ukrajna ellenséges, hogy a magyar kisebbség veszélyben van, és hogy a kormány az egyetlen, amely képes „megóvni nemzetünket”.
Rácz: ez propaganda, és nagyon is tudatos lehetett
Rácz András elemzésében világosan rámutat: sem a reakció gyorsasága, sem az elkövetők kilétének ilyen korai kijelentése nem tűnik hitelesnek. Inkább arról van szó, hogy valaki már előre tudta, mi fog történni – mert vagy információja volt róla, vagy maga is részese volt a szervezésnek. Az ilyen „false flag” akciók – amikor valaki más nevében hajtanak végre provokációt – nem ismeretlenek a történelemből. De ha ezt most egy EU- és NATO-tagállam kormánya tette meg, az már nemcsak belpolitikai kérdés. Az egész régió biztonságát sodorja veszélybe.
Kinek állt ez érdekében?
A magyar kormány régóta Oroszország barátjaként pozicionálja magát. Miközben a Nyugat Ukrajnát támogatja az orosz agresszióval szemben, Budapest rendre Ukrajna „hibáira” hívja fel a figyelmet, miközben szemet huny a Kreml tettei fölött. Egy ilyen támadás tökéletes apropót ad arra, hogy újra megkérdőjelezzék Ukrajna szándékait, és tovább erősítsék az oroszbarát narratívát – otthon és nemzetközi színtéren egyaránt.
Egy templom – egy szimbólum
Ne feledjük: nem politikai épületet, nem katonai célpontot támadtak meg. Egy templomot. A béke, a hit, a közösség helyét. Egy ilyen támadás a legaljasabb provokáció, amellyel nemcsak egy országot, de egy egész nemzetet és vallási közösséget próbálnak megfélemlíteni.
Ha mindez igaz…
…akkor a magyar kormány átlépett egy olyan határt, ahonnan nincs visszaút. Ezzel a tettével – vagy tétlenségével – veszélybe sodorta a határon túli magyar közösségek biztonságát, lejáratta Magyarországot a nemzetközi színtéren, és újra bebizonyította: a hatalom megtartása érdekében semmi sem szent, még a templomok sem.