Az elmúlt években a magyar kormány – Orbán Viktor vezetésével – egyre agresszívabb törvényeket és retorikát alkalmaz az LMBTQ-közösségek ellen. Ezek az intézkedések komoly nemzetközi bírálatokat váltottak ki, és felvetik az emberi jogok rendszerszintű megsértésének kérdését.
Főbb anti-LMBTQ törvényhozási intézkedések
- Az LMBTQ „propaganda” tilalma az iskolákban (2021)
A 2021-ben elfogadott törvény tiltja a homoszexualitás és a nemváltás népszerűsítését a kiskorúak körében. A kormány szerint ez a gyermekek védelmét szolgálja, de a törvény valójában az LMBTQ-témákat kriminalizálja és megbélyegzi. - Alkotmánymódosítás (2020)
Az alkotmányba került: „Az anya nő, az apa férfi”, valamint hogy a nemi identitásnak meg kell egyeznie a születéskori biológiai nemmel. Ez ellehetetleníti az azonos nemű párok örökbefogadását és elutasítja a transznemű személyek létezését. - A nem jogi elismerésének eltörlése (2020)
A törvénymódosítás megtiltja a transznemű embereknek a hivatalos dokumentumokban való nemváltoztatást. Ez súlyosan megnehezíti a mindennapi életüket, és sérti a nemzetközi emberi jogi normákat.
Társadalmi következmények
- Megtört nyilvánosság: Az LMBTQ-témák nyílt tárgyalása visszaszorult az oktatásban és a médiában.
- Félelem és öncenzúra: Tanárok, újságírók és aktivisták gyakran kerülik a témát a retorzióktól tartva.
- Jogfosztás: Az intézkedések ellentétesek az Emberi Jogok Európai Egyezményével és az Európa Tanács iránymutatásaival.
Nemzetközi bírálatok
Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen. Jogvédő szervezetek – például az Amnesty International, az ILGA-Europe és a Human Rights Watch – rendszeresen dokumentálják az LMBTQ-közösség elleni jogsértéseket.
Az anti-LMBTQ törvények politikai fegyverként szolgálnak a társadalmi megosztásra és az ellenségkép-gyártásra. Ezek a törvények növelik az LMBTQ emberek sebezhetőségét, és rombolják az európai értékeken alapuló társadalmi kohéziót. A jelenlegi gyakorlatnak véget kell vetni, és Magyarországnak vissza kell térnie a jogállamiság és az emberi méltóság tiszteletéhez.