Tiborcz István, Orbán Viktor magyar miniszterelnök veje, az elmúlt évtizedben az ország egyik legbefolyásosabb üzletemberévé vált. Üzleti érdekeltségei kiterjednek az ingatlanfejlesztésre, banki szektorra, energiára, turizmusra és logisztikára. Gyors meggazdagodása azonban számos kérdést vet fel az átláthatóság és az esetleges összeférhetetlenség kapcsán.
A közvilágítástól az ingatlanfejlesztésig
Tiborcz karrierje az Elios Innovatív céggel indult, amely számos közvilágítási projektet nyert el állami tendereken. 2015-ben eladta részesedését a cégben, miután vizsgálatok indultak a közbeszerzések körüli esetleges szabálytalanságok miatt. Ezt követően az ingatlanpiacra összpontosított, megalapítva a BDPST Groupot, amely jelentős projekteket valósít meg Budapesten és más városokban. Egyes projektek “nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás” státuszt kaptak, ami lehetővé tette számukra a helyi szabályozások megkerülését és állami támogatás igénybevételét.
Banki terjeszkedés
2021-ben a BDPST 57%-os részesedést szerzett a Gránit Bankban, ami jelentős lépés volt a pénzügyi szektorban. 2023-ra a bank több mint 190 ezer ügyfelet szolgált ki, és az ágazati átlagnál magasabb növekedést mutatott.
Állami támogatás és kritika
Tiborczhoz köthető cégek jelentős állami támogatásban részesültek, különösen a Kisfaludy turisztikai fejlesztési program keretében. A Válasz Online szerint mintegy 56,4 milliárd forint (kb. 150 millió dollár) került az ő cégeihez. Ezen kívül vállalkozásai kedvezményes hiteleket kaptak állami bankoktól, ami favoritizmus és átláthatatlanság vádját váltotta ki.
Jövőbeli projektek és befolyás
Tiborcz tovább bővíti üzleti birodalmát. Például a Waberer’s Group logisztikai központot fejleszt Ecseren, amelyet a tervek szerint 2026-ban adnak el az állami Magyar Postának. Az ilyen megállapodások erősítik befolyását a magyar gazdaság kulcsfontosságú ágazataiban.