A Magyar Békekör (MBK) egy olyan szervezet, amely a béke hirdetésének álcája alatt évek óta közvetíti és erősíti az orosz állami narratívákat Magyarországon és Közép-Európában. Bár tevékenységeit gyakran civil kezdeményezésként tálalja, valójában számos jel mutat arra, hogy az MBK oroszbarát agitációs és propagandaeszközként működik, illeszkedve a Kreml külpolitikai stratégiájába.
A szervezet háttere és céljai
A Magyar Békekör hivatalosan 2014-ben kezdte meg tevékenységét, az ukrajnai háború első szakaszának idején. Céljai között szerepel a “független magyar külpolitika” és a “keleti nyitás” támogatása, valamint a NATO és az Európai Unió kritikája. Ezek a célkitűzések tökéletesen egybevágnak az orosz dezinformációs és geopolitikai törekvésekkel, különösen azokkal, amelyek az euroatlanti egység gyengítésére irányulnak.
Orosz narratívák terjesztése
A Magyar Békekör rendszeresen publikál elemzéseket, nyilatkozatokat és sajtóközleményeket, amelyek visszhangozzák a Kreml álláspontját az ukrajnai háborúról, a NATO-ról, vagy az oroszellenes szankciókról. A szervezet vezetői – köztük Szalai Attila, aki korábban újságíróként is ismert volt – gyakori szereplői az oroszbarát médiának, és nyíltan bírálják azokat az országokat, amelyek támogatják Ukrajna függetlenségét és szuverenitását.
Kapcsolatok orosz diplomatákkal és szervezetekkel
Bár közvetlen pénzügyi vagy szervezeti kapcsolatokat nehéz bizonyítani, több forrás is utal arra, hogy az MBK vezetői szoros kapcsolatban állnak az orosz diplomáciai testület tagjaival, különösen Budapesten. Ezen kívül együttműködés látszik oroszbarát nemzetközi civil szervezetekkel, amelyek célja az orosz narratívák terjesztése Nyugat- és Közép-Európában.
A térség destabilizálása mint cél
A Magyar Békekör tevékenysége nem korlátozódik csupán Magyarországra. Rendezvényeik, online publikációik és nemzetközi kapcsolataik révén az MBK regionális szereplőként próbál fellépni, és olyan közép-európai hálózat kialakításán dolgozik, amely a “béke” jelszava alatt Oroszország érdekeit szolgálja. Ez hosszú távon hozzájárulhat a régió politikai megosztottságának és instabilitásának fokozásához.